
Ouder-Amstel reageert op opvang vluchtelingen: De reacties op een rij
19 juni 2024 om 11:45 OverigOUDER-AMSTEL Afgelopen week waren er drie informatieavonden over de opvang van vluchtelingen in gemeente Ouder-Amstel en de eventuele komst van een asielzoekerscentrum (AZC). Uit diverse hoeken kwamen wisselende reacties. Hieronder lees je de reacties die naar de redactie van deze krant werden verzonden.
Ouderkerk en asielzoekers
Wat zou het mooi zijn als een rijk en welvarend dorp als Ouderkerk een welkom gebaar kan maken naar 61 gevluchte medemensen . Dat we een volgende keer samen komen voor een plan van empathie en mededogen en laten zien waar we groot in zouden kunnen zijn. Zoals bij de opvang van de Oekraïners.
Wat zou het mooi zijn als de petitie actie ook daadwerkelijk gaat om het afwijzen van de locatie en het draagvlak niet ter discussie staat. Gelukkig is de opmerking ‘’weg met dat smerige tuig’’ uit één van de petities verwijderd. Blijkbaar wijsgemaakt door het rechtse populisme dat alle problemen in Nederland veroorzaakt zijn door asielzoekers en arbeidsmigranten. Volstrekt niet gestoeld op de juiste feiten.
In 2019 heb ik op de medische post in vluchtelingenkamp Moria op Lesbos gewerkt. We hoorden de onvoorstelbare vreselijke verhalen uit de diverse landen van herkomst, we zagen de opgelopen trauma’s na oorlogstaferelen en begrepen hoe erg het moet zijn alles achter te laten. We prezen ons gelukkig met onze vrijheden en democratie.
Geluk valt altijd te delen, gelukszoekers zijn we echt allemaal. Wat zou U doen als in ons land een oorlog zou uitbreken?
Nori Jorna, Ouderkerk aan de Amstel
‘Eerlijk en betrokken?’
Er zal nog genoeg over gesproken en geschreven worden, over de eventueel te kiezen locatie voor asielzoekers in Ouderkerk en Duivendrecht, maar er moet mij wel iets van het hart. In het verkiezingsprogramma van Ouder Amstel Anders 2022-2026 staat en ik citeer: ‘Wij zijn als partij een spreekbuis voor de inwoners, ondernemers en organisaties en zeggen waar het op staat. Maar wel eerlijk en betrokken’. Ik vraag mij af hoe deze partij dit uit gaat leggen aan haar inwoners, ondernemers en organisaties. Na nu blijkt speelt de zoektocht naar locaties al vanaf najaar 2023 zonder dat inwoners of de gemeenteraad hiervan op de hoogte waren. Daarnaast blijkt het onderzoek in opdracht van Burgemeester en wethouders is gedaan en werd de gemeenteraad amper enkele weken geleden onder geheimhouding op de hoogte gebracht.
Hoe rijmt dit alles met de woorden eerlijk en betrokken?
Heleen van Lith
Reactie GroenLinks-PvdA op mogelijke komst AZC en voorgestelde locaties
GroenLinks-PvdA vindt dat wij als gemeente onze verantwoordelijkheid moeten nemen bij het opvangen van asielzoekers. Tegelijkertijd nemen we de zorgen van de inwoners serieus.Wij hebben daarom de afgelopen weken goed geluisterd en gewacht met onze reactie tot na de informatieavonden. We zijn blij dat er positief wordt gereageerd op mogelijke opvang van asielzoekers tijdens de informatieavonden. Wij snappen echter zowel de weerstand met betrekking tot opvang in het groen, die wij ook liever niet willen, als de reactie in Duivendrecht dat de opvang eerlijk verdeeld moet worden over beide kernen.
We hebben ook geluisterd naar het college en het COA en begrijpen de complexiteit van het proces. De communicatie en het proces hadden beter gekund, maar wij verwerpen de bedenkingen die zijn geuit over mogelijke belangenverstrengeling of vooringenomenheid. Wel zijn wij benieuwd naar de lijst van de locaties die zijn afgevallen en het selectieproces. We hopen deze de komende weken te ontvangen en gaan op basis hiervan graag het gesprek aan. Ook zouden we beter willen begrijpen welke voorwaarden het COA stelt aan grootte en locatie en of kleinschaliger opvang of spreiding ook mogelijk zijn?
Ten slotte - wij vinden het positief dat het college is gestart met het zoeken van mogelijke opvanglocaties. Het college laat hiermee de menselijke kant zien waar wij als GroenLinks-PvdA Ouder-Amstel voor willen staan. Dit in contrast met de landelijke politiek. Daar lijkt de opvangcrisis eerder te worden vergroot door te gokken op maatregelen die al eerder kansloos zijn gebleken, ten koste van onder meer Ter Apel. GroenLinks-PvdA is voor solidariteit tussen gemeenten, wil asielzoekers menselijk en goed opvangen en wil daar als Ouder-Amstel haar steentje aan bijdragen.
Ouder-Amstel Anders
Ouder-Amstel Anders wil bijdragen aan het oplossen van de maatschappelijke problemen van dit moment. Daarom staat Ouder-Amstel Anders achter het standpunt om binnen de gemeente te voldoen aan de wet en te onderzoeken hoe een AZC in onze gemeente kan worden ingepast. Dit is een ingewikkelde kwestie. Vanuit ons verkiezingsprogramma willen wij bouwen in het groen (waaronder de Amstelscheg) zo veel mogelijk voorkomen en staan we voor een gelijke verdeling van verantwoordelijkheden tussen onze woonkernen.
Wij hebben alle reacties op de drie inwonersbijeenkomsten gehoord en nemen al deze reacties mee in het voor ons liggende proces om tot een goede en breed geaccepteerde uitkomst te komen. Er is altijd wat te verbeteren aan communicatie en de volgorde daarvan. Het laat dan ook zien hoe ingewikkeld dit proces is. Wij kunnen ons niet vinden in reacties die een suggestie van “vriendjespolitiek” of “belangenverstrengeling” inhouden. Het staat iedereen vrij om een mening te hebben, maar we willen feiten, suggesties en meningen gescheiden houden.
Het college van B&W heeft toegezegd om volledig transparant te zijn. Hier staan wij als Ouder-Amstel Anders volledig achter. Op basis van deze openheid, de reacties op de bijeenkomsten, verdere ontwikkelingen en participatie zal Ouder-Amstel Anders de discussie over het AZC volgen en aan deelnemen.
Wij staan achter het college van B&W inzake de mogelijke komst van een AZC. Wel blijven we dit goed volgen en beoordelen.
Dat Ouder-Amstel haar verantwoordelijkheid neemt in deze kwestie is geen vraag. Wij willen bijdragen aan de opvang van mensen die vluchten voor oorlog en geweld. Dat dit niet altijd gaat zoals wij zelf willen betekent niet dat we niet kunnen bijdragen aan een oplossing. Als gemeente moeten we hier positief mee omgaan. Wij kijken met vertrouwen naar de komende tijd en hopen in gesprek te blijven om uiteindelijk met een breed gedragen oplossing te komen. Zowel voor onze mooie gemeente als voor de mensen die onze hulp en opvang nodig hebben.
Fractie Ouder-Amstel Anders
De VVD reageerde vorige week al op de mogelijke komst van een AZC. Deze reactie lees je hier.















